استفتائات جدید (آذر ماه) حضرت امام خامنه ای

محفل 8  -  محفل بسیجیان ساری
موضوعات محفل
استفتائات جدید (آذر ماه) حضرت امام خامنه ای

 

گمان در تعداد سجده و رکوع
س. اینکه می فرمایید اگر انسان در تعداد سجده یا رکوع گمان کند باید بنابر احتیاط سجده یا رکوع را دوباره به جا آورد و نماز را هم اعاده کند، این احتیاط مستحب است یا احتیاطی است که باید به آن عمل شود؟
ج. اگر گمان کند سجده یا رکوع را انجام داده است و چون مطمئن نیست سجده یا رکوع را انجام می دهد، بنا بر احتیاط واجب باید دوباره نماز را بخواند، اما اگر گمان کند سجده یا رکوع را انجام نداده است و انجام بدهد، اعاده نماز لازم نیست.
 
قرار دادن انگشتان دست بر روی زمین در حال سجده
س. آیا موقع سجده، قرار دادن انگشتان دست بر روی زمین لازم است؟
ج. بنا بر احتیاط واجب لازم است.
 
برداشتن انگشتان دست از زمین در حال سجده
س. در سجده اگر موقع ذکر، سهوا یا عمدا انگشتان دست را بردارند حکم چیست؟
ج. اگر هنگام ذکر واجب عمداً انگشتان را روی زمین قرار ندهد بنا بر احتیاط نمازش صحیح نیست و اگر سهوا روی زمین قرار نداده قبل از برداشتن سر از سجده،  ذکر واجب را پس از قراردادن انگشتان بر زمین تکرار کند و اگر پس از برداشتن سر از سجده متوجه شد نماز صحیح است.
 
اذن همسر برای ازدواج مجدد شوهر
س. در سند ازدواج، شوهر تعهد می کند بدون اذن همسر ازدواج نکند. آیا مبادرت به ازدواج بدون اذن همسر شرعا حرام است؟ آیا ازدواج موقت  بدون اذن جایز است؟
ج. اگر ضمن عقد نکاح یا عقد لازم دیگری آن را شرط کرده باشند، باید به شرط عمل کند و بدون اذن همسر، ازدواج دائم یا موقت جایز نیست.
 
شک در وجود مانع بعد از وضو
س. بعد از وضو و قبل از نماز، چیزی در اعضاء وضو می بینم و در مانعیت آن چیز در اعضاء وضو شک می کنم،  آیا با این وضو می توان نماز خواند؟
ج. اگر نداند موقع وضو بوده یا بعد پیدا شده، وضوی او صحیح است، ولی اگر بداند که در وقت وضو ملتفت آن مانع نبوده، احتیاط واجب آن است که دوباره وضو بگیرد.
 
محرمیت مادر همسر دوم نسبت به فرزندان
س. پدر من پس از مرگ مادرم با خانمی ازدواج کرده است. من به این خانم محرم هستم، ولی آیا مادر این خانم نیز به من محرم می شود یا خیر؟
ج. در فرض سؤال مادر این خانم محرم شما نیست.
 
وجوب عمل به عهد
س. بنده عهد کردم که اگر گناهی را انجام دهم یکسال تمام روزه بگیرم با این بیان که بر زبانم جاری شده «خدایا عهد می کنم اگر یکبار دیگراین گناه را انجام دهم یکسال روزه بگیرم» حالا متاسفانه آن گناه را انجام دادم، آیا باید یکسال تمام روزه بگیرم؟یا راه دیگری هم وجود دارد؟
ج. عهد شرعی منعقد شده است و اگر با اختیار و توجه مرتکب آن گناه شده اید، باید یک سال روزه بگیرید.
 
حکم ماهی های مرده قبل از صید
س. درموقع صیدماهی اگرصیاد ببیندکه چندماهی درداخل آب قبل از صید مرده ولی با ماهی های صید شده حلال وپاک مخلوط شده است و قابل جدا سازی نیست همچنین تعداد ماهی های صید شده زیاد است، حکمش چیست؟ اگر کم باشد حکمش چیست؟
ج. باید از همه‌ی ماهی‌هایی که احتمال می‌دهد همان ماهی های مرده است، اجتناب کند.
 
وجود شرط فاسد در معامله
س. اگر در عقد اجاره یا ازدواج , شرطی مخالف شرع وضع گردد (مثلا در عقد اجاره , مالک شرط کند که در مدت اجاره , خسارت ملک , متوجه مستاجر است و یا اینکه در عقد ازدواج , خانمی شرط کند که اذن و اجازه طلاق را داشته باشد) ، در اینصورت آیا فساد شرط , فساد و بطلان اجاره یا ازدواج را در پی دارد یا خیر ؟
ج. فساد شرط موجب فساد اصل معامله نمی شود.
 
لطمه زدن بدون اختیار در مجلس روضه
س. اگر شخصی در روضه ابا عبد الله(علیه السلام) از خود بی خود شده و به سر و صورت خود لطمه وارد کند و ضرر قابل توجهی به بدن خود وارد سازد، آیا این کار اشکال دارد؟
ج. اگر در موقع لطمه زدن حقیقتاً بی‌اختیار بوده، اشکال ندارد.
 
ضامن بودن کودک در خسارت به دیگران
س. بچه غیر ممیزی تلویزیون شخصی را شکسته آیا پدر او ضامن است و یا خود بچه ؟
ج. خود بچه ضامن است.
 
وضو با وجود لاک دائم
س. میخواستم بدانم با لاک دائم(ژلیش) وضو باطل است یا خیر؟
ج. به طور کلی هر چیزی که جرمی دارد که مانع رسیدن آب به بدن و ناخن است، باید برطرف شود. و وضو و غسل با آن صحیح نیست و نتیجتاً نماز باطل است و نیز روزه اگر محدث به حدث اکبر بوده باطل است.
 
سینه‌زنی برای شهدا
س. در برخی از هیئت ها، مراسم عزا داری برای مدافعان حرم یا مسائلی از این قبیل شکل میگیرد حال سوال این است که آیا سینه زدن برای این شهدای بزرگوار جایز است یا فقط میتوانیم برای ائمه(ع) سینه زنی کنیم؟
ج. اشکالی ندارد، یاد شهدا، یاد ائمه(علیهم السلام) و یاد خدا محسوب می شود.
 
حکم نماز‌های خوانده شده با تیمم باطل
س. من تا امروز تیمم را به این صورت انجام میدادم که فقط کف دو دست بدون انگشتان را بر پیشانی مسح میکردم وامروز فهمیدم که باید تا سر انگشتان باشد.تکلیف من نسبت به گذشته چه میشود؟
ج. نماز هایی که با تیمّم باطل خوانده شده است قضا شود.
 
حکم انگشتر در دست چپ
س. حکم دست کردن انگشتر در دست چپ چیست؟
ج مانعی‌ندارد؛ ولی بر طبق روایت انگشتر در دست راست از علائم مؤمن شمرده شده است.
 
لزوم جبران خسارت سهوی
س. اینجانب دو درخت بادام ۳۰ساله در ملک خودم داشته ام که بر اثر واژگونی کامیون آقایی از ریشه کنده شده، آیا از نظر شرع خسارت به بنده تعلق می گیرد یا خیر. و اگر خسارت تعلق می گیرد چگونه باید محاسبه شود؟
ج. خسارت به عمل هرکسی که مستند باشد باید توسط وی جبران شود.  وبرای نحوه محاسبه به کار شناس مراجعه کنید.
 

 

سه شنبه 02 آذر 1395 349 بازدید